| Место происхождения: | Китай |
|---|---|
| Фирменное наименование: | Tonking |
| Сертификация: | ISO, HACCP, KOSHER, HALAL |
| Номер модели: | TK-экстракт Gardenia Jasminoides |
| Количество мин заказа: | 1 кг |
| Упаковывая детали: | 1 кг/пакет, 25 кг/барабан или на заказ |
| Время доставки: | 3-5 рабочих дней |
| Условия оплаты: | Т/Т, Вестерн Юнион, МонейГрам |
| Поставка способности: | 3000кг в месяц |
| Появление: | Коричневый желтый порошок | Б/у часть: | Фрукты |
|---|---|---|---|
| Размер сетки: | 80 меш | анализ: | 10:1, Генипозид 10% |
| Приложение: | Здравоохранение | Срок годности: | 24 месяца |
| Выделить: | Gardenia Jasminoides extract powder,Geniposide powder 10%,Chinese herb plant extract |
||
Natural Chinese Traditional Herb Gardenia Jasminoides Extract 10% Geniposide Powder
What is Gardenia Extract?
Gardenia jasminoides extract is derived from the fruit (or occasionally the flower) of Gardenia jasminoides Ellis, a plant in the Rubiaceae family. It has been widely used in traditional Chinese medicine for centuries and is now gaining attention in nutraceutical, pharma, and cosmetic industries.
The main active ingredients in gardenia extract, such as Geniposide, Genipin, etc., have anti-inflammatory, liver protective, and neuroprotective effects.
Key Bioactive Compounds of Gardenia Jasminoides Extract
Geniposide – the most abundant iridoid glycoside
Crocin – a water-soluble carotenoid responsible for the yellow-orange color
Genipin – an aglycone derivative of geniposide
|
Product Name:
|
Gardenia Jasminoides Extract Powder
|
| Part Used | Fruits |
|
Spec./Purity:
|
Geniposide 10% 10:1~20:1 extract powder |
|
Appearance:
|
Brown yellow to light yellow powder
|
| Grade | Food grade, cosmetic grade, medicine grade |
|
Shelf Life:
|
24 months
|
|
Package:
|
1kg/ Bag, 25kg/Fiber Drum
|
|
Application
|
1. Functional foods
2. Healthcare supplement 3. Medicine field
4. Beverage
5. Cosmetics
|